כמה עולה לרשום פטנט בעזרת עורך דין

כמהעולה לרשום פטנטרישום של פטנטים הינו דרך וותיקה לשמור על זכויות בגין רעיון, פיתוח או המצאה. יש להגיש בקשה לרישום הפטנט ונעשית בדיקה מעמיקה על שפטנטים דומים או אפילו זהים אינם קיימים. הטיפול בנושא עשוי להתבצע ברמה הארצית, ברמה העולמית או גם וגם. נסביר עוד על התהליך החשוב הזה וכן כמה עולה לרשום פטנט. מעצם טבעו, מדובר בתהליך מתמשך, שלא נעשה מהיום למחר אולם פטנט שאושר מעניק הגנה משפטית לשמירה על הפטנט, זכויות היוצרים או הסימון המסחרי (בהתאם לעניין). 

מדוע ואין מבצעים רישום פטנטים 

אנו רואים כי מספר הבקשות לרישום פטנטים הולך ועולה משנה לשנה. אפילו לפני שנתייחס לשאלה כמה עולה לרשום פטנט, נזכיר כי העולם גלובלי והאינטרנט יצרו זמינות למידע ופיתוחים, שלא הייתה כמוה מעולם. הגבולות הפתוחים, עודף המתחרים בכל תחום, גורמים מסחריים ואחרים, עלולים בקלות לשים ידם על רעיונות בלתי מוגנים. 

רישום הפטנטים מתחיל בפגישה עם עורך דין המתמחה בנושא זה. על מנת שחוות הדעת של עורך הדין תהיה נאמנה למציאות, כדאי להמציא רישומים, מסמכים, תוכניות והסבר תמציתי לגבי אופי הרעיון, היישומים וכו'. בהמשך, הטיפול כולל שיתוף פעולה עם משרד פטנטים ותשלומי אגרות. הגשת הבקשה הרשמית לפטנט תיעשה לאחר תשלום אגרות נדרשות. משרד פטנטים בודק שניתן להוציא את הפטנט, שאין כבר פטנט רשום ואין מניעה חוקית או אחרת להשלמת התהליך. לעיתים יאושר הפטנט באופן זמני, עד להשלמת מסמכים או פרטים ורק לאחר בחינה מעמיקה נוספת, יהיה ניתן לקבל פטנט עם מלוא ההגנה החוקית ולמשך הזמן המקסימלי. 

כמה עולה לרשום פטנט, הסעיפים השונים

כפי שאמרנו, מדובר בתהליך ולא רק עניין טכני. כלומר, השאלה כמה עולה לרשום פטנט תלויה באבני הדרך. על פי רוב, התשלום מבוצע בהתאם לסעיפים השונים כגון קבלת ייעוץ ראשוני, הערכת מסמכי הפטנט, פגישות ייעוץ נוספות, שליחת מסמכים, הכנה של תצהירים, מתן חוות דעת, התמודדות עם התנגדויות וכו'. היקף העלויות משתנה ועשוי להגיע לאלפי שקלים, בהתאם לעבודה המושקעת ואופי הרישום (מקומי, בין לאומי).